Pogoda w górach w poszczególnych miesiącach roku

W regionach górskich, ze względu na dużą wysokość, panuje bardzo chłodny klimat. W typowych górach średnia temperatura roczna powietrza spada o około 6°C na każde 1000 metrów wzniesienia. Na skraju gór spiętrzają się wilgotne masy powietrza, względnie chmury deszczowe, ochładzają się wraz ze wzrostem wysokości i powodują silne opady. Pozbawione wilgoci masy powietrza płyną teraz przez centrum gór i spadają po przeciwległych zboczach jako wiatr halny.

Styczeń – temperatura powietrza wynosi –15°C. W Tatrach najlepsze warunki dla narciarzy.

Luty – temperatura –8°C, pada śnieg. W wyższych partiach gór pojawia się zagrożenie lawinowe. Podczas słonecznej pogody trzeba pamiętać o wzmożonym w górach promieniowaniu nadfioletowym – krem i okulary.

Marzec – temperatury powietrza są jeszcze ujemne, ale warunki dla turystyki zdecydowanie złe – bardzo duże zagrożenie lawinowe.

Kwiecień – w dolinach +10°C i wiosenna pogoda, w górnych regionach zalega pokrywa śnieżna.

Maj – temperatura wzrosła do 18°C. Dobra pora do wędrówek np. po Górach Świętokrzyskich.

Czerwiec – ciepło: 22°C. W Tatrach trzeba się liczyć z częstymi opadami deszczu. Mogą być intensywne – w 1972 r. spadło na Hali Gąsienicowej ok. 300 mm deszczu w ciągu doby.

Polska | Sudety
Polska | Sudety (by kpjas )

Lipiec – temperatura 25°C. Na wędrówki trzeba koniecznie zabierać płaszcze przeciwdeszczowe. Zwłaszcza w Górach świętokrzyskich.

Sierpień – temperatura powietrza 23°C. W Sudetach może zaskoczyć gwałtowna zmiana pogody.

Wrzesień – temperatura w górach 20°C. Piękne widoki na połoninach.

Październik – jesień: zdarzają się przymrozki do –6°C. Górskie krajobrazy piękne jak zwykle, a turystów już znacznie mniej.

Listopad – na wysokości ponad 1500 m temperatura dodatnia, a w dolinach górskich –10°C. To jest właśnie inwersja temperatur.

Grudzień – śnieg i mróz. Zaczyna się sezon dla narciarzy.